"Od jakiegoś czasu snuje mi się po głowie cykl kompozycji. Tytuł – Kobieta. Chciałabym przedstawić ją w różnych fazach życia ze strony dodatniej i ujemnej: obowiązki kobiety i jej rola w rodzinie i społeczeństwie. Nie wiem, czy to może mieć wpływ jaki, gdyby mi jednak udało się chociaż jednej kobiecie w rozterce pomóc, wskazać drogę – byłabym z tego niewymownie szczęśliwa. Powiadają, że sztuka istnieje sama dla siebie. Ja trochę innego jestem zdania. Pożytek pięknu nie przeszkadza. Nie ma na świecie nic bez celu dobra ogólnego, chociaż jednostki cierpieć niekiedy mogą. Dlaczegóż by sztuka miała być tak egoistyczną? Dziwnym też jest obecny kierunek sztuki. Zdaje im się, że odtworzenie natury starczy za wszystko. Mnie to nie wystarcza w zupełności."
Anna Bilińska, Paryż, 4 lutego 1883r.
Anna Bilińska-Bohdanowiczowa (1854–1893) pierwsza polska artystka - malarka, która w XIX wieku siągnęła po akademickie wykształcenie i międzynarodową sławę. Była świadomą artystką. Silną, a jednocześnie kruchą kobietą. Mimo, że los nie raz z niej zadrwił, osiągnęła tak wiele.
Od kilku lat chodzę śladami AB. Piszę o niej książkę. Zaprosiłam współczesnych artystów i artystki do udziału w projekcie, którego Anna Bilińska nie zdążyła zrealizować.
Gdy udałam się do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu z prośbą o możliwość zorganizowania wystawy, otrzymałam informację, że możliwy jest tylko jeden termin jej otwarcia: 4 lutego 2022r. Przypadek? Zrządzenie losu? Przeznaczenie? Przecież Anna Blińska napisała o projekcie KOBIETA dokładnie 139 lat temu - 4 lutego 1883 roku!
Dzięki gościnności Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu historia splata się właśnie z teraźnieszością. Współcześni realizują projekt artystki - malarki, która żyła i tworzyła w XIX wieku. Wieloletni pracownicy muzeum użyczyli swojej wiedzy i doświadczenia.
Ilona Pulnar - Ferdjani - kierowniczka działu naukowo - oświatowego Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, podjęła się aranżacji wystawy. Eksponując nadesłane i przywiezione z całej Polski (a także i z zagranicy) dzieła, splotła je w niezapomnianą opowieść o KOBIECIE.
Wystawa odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego. Potrwa do końca czerwca 2022r.
Wdzięczna za wsparcie Mecenasów Sztuki, gościnę Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz wspaniały odzew środowiska twórczego, poniżej przedstawiam Państwu artystów i artystki, którzy zaszczycili nas swoją twórczą, czułą obecnoscią w tym projekcie.
Małgorzata Ziewiecka
kuratorka wystawy
Katarzyna Adamiak-Jaśnikowska
Paweł Adamowski
Karol Bąk
Iwo Birkenmajer
Katarzyna Bułka-Matłacz
Arkadiusz Dzielawski
Piotr Horodyński
Anna Jagodová
Jarosław Jaśnikowski
Edyta Jaworska-Kowalska
Dariusz Jędrasiewicz
Tomasz Alen Kopera
Jarosław Kukowski
Marzena Machaj
Dariusz Miliński
Graszka Paulska
Daniel Pielucha
Marta Julia Piórko
Jan Powałka
Krzysztof Powałka
Michał Powałka
Zbigniew Seweryn
Mira Skoczek-Wojnicka
Sylwester Stabryła
Jakub Dominik Strzelecki
Krzysztof Wiśniewski
Na zdjęciu: "Sama", olej na płótnie 40x35cm,2020. ANNA JAGODOVA
i wszyscy, którzy pomogli nam w realizacji tego projektu: