Pamiętacie te niezwykłe rzeźby Katarzyny Bułki Matłacz, w których mogłyśmy się przeglądać podczas wystawy
KOBIETA - współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej?

Widziałam je ostatnio w zupełnie innych okolicznościach. Wciąż zatrzymują i wzruszają. Pozwalają spojrzeć w głąb siebie. Obecnie znajdują się w Podkowie Leśnej, w Domu No 7, gdzie wraz z innymi dziełami Katarzyny Bułki Matłacz podkreślają magię i bogactwo artystyczne tego miejsca i jego historii. 

Najpierw o artystce:

Katarzyna Bułka Matłacz - Wybitna. Prawdziwa. Szczera. Niezwykle pracowita, płodna twórczo, ceniona w świecie artystka -  rzeźbiarka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w 1991 roku. Studiowała u profesorów:
G. Zemły, S. Kulona, J. Kucza, P. Gawrona, J. Pastwy i T. Łodziany. W 1996 roku otrzymała Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Członkini Związku Polskich Artystow Plastyków w Warszawie oraz Francuskiego Stowarzyszenia Art'PAIR International. 

Korzystając z techniki traconego wosku ( metoda odlewnicza znana już w starożytności) oraz autorskiej techniki stapiania szkła w piecu wysokotemperaturowym tworzy doskonałe, pełne tajemnic rzeźby. W brązie i szkle utrwala magię, ukrywa tajemnice i znaczenia. 

Twórczość Katarzyny Bułki Matlacz została wyróżniona licznymi nagrodami na świecie, min.: 

  • GRAND PRIX i Złoty Medal na Salon d'Automne Coubron w Paryżu za rzeźbę "Sen o Wenecji" - listopad 2013
  • Druga Nagroda oraz Nagroda Publicznosci na Salonie Wielkopolskim za rzeźbę Carmen - 2012 
  • Udział w Finałowej Wystawie Pokonkursowej Summer Exhibition 2016 w Castle Gallery w Birmingham zorganizowanej przez INSIGHT Building Creative Talent.
  • Wyróżnienie w III Edycji Konkursu Sztuki "NanoArt" za rzeźbę "Nanocząsteczka" Galerie Roi Dore - Paryż sierpień - 2017 

Rzeźby Katarzyny Bułki Matłacz znajdują się w prywatnych kolekcach i galeriach na całym świecie, min.: w Austrii, Francji, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Japonii i w Polsce.

Teraz można je obejrzeć w Podkowie Leśnej!!! 

O miejscu:

Dom No 7  znajduje się w Podkowie Leśnej. To magiczne, urokliwe miejsce z duszą, dobrą energią i bogatą historią artystyczną. Tu mieściła się jedna z pierwszych prywatnych galerii sztuki w Polsce, założona w latach 50 - tych ubiegłego stulecia przez wybitnych ceramików Hannę i Leszka Nowosielskich. Naznaczyli to miejsce swoimi dziełami. Można je odkrywać spacerując po galerii i ogrodzie.
A wszystko dzięki gościnności, charyźmie i uporze obecnych właścieli.

Rodzina Państwa Tusińskich postanowiła zadbać o to miejsce. W oparciu o jego historię, stworzyli cudowną, kameralną przestrzeń wymiany myśli twórczej. Miejsce przyjazne artystom, ludziom, którzy ich wspierają, miłośnikom i koneserom sztuki.

W miniony weekend miałam zaszczyt uczestniczyć w oficjalnej inaguracji tej przestrzeni. Miałam zaszczyt patrzeć, jak doskonale wpisują się w nią dzieła wybitnej artystki Katarzyny Bułki Matłacz. Jak zatopione w nich myśli i tajemnice autorki pozwalają się dotykać myślom przybyłych gości - ludzi wrażliwych na sztukę. Patrzyłam, jak doskonale eksponowane dzieła (tak! to miejsce sprzyja doskonałej ekspozycji!!!) splatają się ze światłem, zielenią, dobrą energią, duszą tego miejsca oraz muzyką skomponowaną przez Mistrza Jazzu Włodka Pawlika.

Zachwyciło mnie ciepło i przestrzeń odnowionej galerii. Otaczająca ją przyroda. Jaskrawość japońskiej azalii. I ta czułość ogromnego, iglastego drzewa, które pamięta sekrety i tajemnice Nowosielskich, a teraz pochyla się nad najnowszą, rzeźbą jednej z moich ukochanych artystek.

Jej Carmen, jak oddana przyjaciółka, siedzi teraz  przy drzwiach galerii Domu No 7, witając i żegnają gości. Tych, co tylko ptrzez chwilę  zachwycą się jej zewnętrznym pięknem i tych, co pozwolą sobie na dłuższą kontemplację smutnej tajemnicy.
Na wnikliwe spojrzenie także w głąb siebie. 

Tak, ta sama Carmen, w której przejrzało się tak wiele kobiet przybyłych na naszą wystawę w Radomiu. Wspaniale prezentuje się teraz w Domu No 7. Zatrzymuje i urzeka. Jeszcze mocniej niż u Malczewskiego.

Kasiu, Waldku, dziękuję Wam za pamięć i zaproszenie! Przytulam myślami przyjaciół i znajomych, których tam spotkałam i ludzi, których poznałam. Gospodarzom, państwu Tusińskim i kuratorce Sylwii Krzemianowskiej gratuluję wspaniałej inauguracji. Cudownej przestrzeni i wystawy, którą można odwiedzać do 18 czerwca 2023, w Podkowie Leśnej, Domu No 7 przy ul. Helenowskiej 7.

 

tekst i zdjęcia
Małgorzata Ziewiecka
BLISKO SZTUKI